Kávový obchůdek

Nakupte v kávovém obchůdku

Pět šálků kávy denně? Je to zdraví prospěšné

Kávou proti Alzheimerovi


Další hřebíček do rakve těm, kteří tvrdí, jak hrozivě nezdravá káva je – kofein je prý výborná prevence proti Alzheimerově chorobě. Lidem, kterým káva nezpůsobuje žádné problémy, se doporučuje až pět šálků denně!

Kofein v kávě jako prevence

Podle Garyho W. Arendashe, Ph.D., profesora floridského Centra pro výzkum Alzheimerovy choroby, kofein v kávě působí jako výborná prevence proti Alzheimerově chorobě. A nejen to – prý dokáže do jisté míry léčit i Alzheimerovu chorobou poškozený mozek.

Pět šálků kávy denně? Je to zdraví prospěšné
Pět šálků kávy denně? Je to zdraví prospěšné

Káva pro myši

Testy, jenž měly potvrdit hypotézu, že káva působí jako prevence proti Alzheimerově chorobě, se prováděly na laboratorních myších, které každý den dostávaly vodu s přidaným kofeinem – takovou myší kávu. Podobně jako u lidí se i u myší začíná s věkem projevovat výrazně snížená mozková činnost, ovšem u myší nadopovaných kofeinem byla mozková činnost výrazně vyšší, než u stejně starých myšek.

Čím je káva prospěšná?

Kofein má podle Arendashe moc odplavovat shluky látek zvaných amyloidy, které se v mozku usazují a vyvolávají příznaky Alzheimerovy choroby. Dokázal to tak, že starým myším také podával dávky kofeinové vody – všechny staré myšky začaly vykazovat mnohem lepší výsledky při nejrůznějších inteligenčních testech. Náhoda? Určitě ne – myškám byla podávána i bezkofeinová káva, nicméně bez výsledku. Důležitý je tedy právě kofein.

Pět šálků kávy denně?

Možná to bude znít překvapivě, ale již zmíněným laboratorním myškám se podával kofein v takovém množství, které u lidí odpovídá zhruba pěti šálkům denně! To bychom si mohli představit také jako 400-500 mg kofeinu, což je podle jmenovaného doktora optimální denní množství této látky.

Co tedy dělat?

Rozhodně pít kávu, a to sice zodpovědně, ale zase s o něco lehčím svědomím. Kvalitní káva může mít totiž na lidský organismus – a zejména mozek – opravdu blahodárný vliv.