Zajímavosti

Zajímalo vás někdy, jak se pěstuje a sklízí káva? Jaký je rozdíl mezi arabikou a robustou? Nebo jaké jsou nejdražší kávy na světě? To a spoustu dalších zajímavostí ze světa kávy zde!

Black Insomnia. Nejsilnější káva na světě má 2x více kofeinu než espresso

Co když potřebujete zahnat spánek? Pro tyto případy je tu Black Insomnia, která co do množství kofeinu na světě nemá konkurenci.

15 kaváren v Brně, které nesmíte vynechat

Brno je město kávy, o tom není pochyb. Míst, kde si ji můžete objednat je celá řada, nicméně jen někde kávu dostanete opravdu výbornou.

Zrnko kávy pro nevidomé: drobný skutek, který pomáhá

Už poněkolikáté je káva spojena s pomocí druhým. Zrnko kávy pro nevidomé je projekt obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum Brno.

Historie kávy v Čechách aneb kdy a kde jste si mohli dát šálek kávy úplně poprvé

Dle historických pramenů se mohli Češi seznámit s kávou již na konci 16. století a první kavárna byla otevřena později. Pojďme zapátrat v historii a zjistit, kde a kdy bychom si mohli dopřát ten opravdu první šálek na našem území.

V centru Brna můžete za dobrý skutek dostat kávu

Na Zelném trhu v Brně si můžete u stánku, kterých je všude spousta, dát šálek výjimečné kávy. Rozdíl je ale v tom, že se neplatí penězi, ale dobrým skutkem.

Irská káva – legendární káva s alkoholem vznikla náhodou

Koho a jak napadlo přidat whiskey do kávy a překrýt čepicí šlehačky? Jak připravit pravou irskou kávu a proč je obtížné se ke správně připravenému nápoji dostat? A které slavné osobnosti byly na irské kávě téměř závislé?

Cascara: připravte si nápoj ze slupek kávových zrnek

Slupky, které obalují kávová zrnka, mohou být považovány za odpad, ale do koše rozhodně nepatří. Můžete si s nimi totiž připravit zdravý a chutný nápoj, který se pil v dobách, kdy pražení kávy ještě nikdo neznal. Jak cascara chutná, jak ji správně připravit a kde ji koupit?

Bwindi Coffee: koupí kávy z Ugandy můžete pomáhat i vy

Organizace Bwindi Coffee od roku 2006 ukazuje, jak jednoduše spojit příjemné s užitečným. Koupí výborné kávy pomůžete těm, kteří si sami nepomohou. Kdo za projektem stojí? Jak to celé funguje a jak chutná káva z vrcholku vyhaslé sopky v Ugandě?

Proč se říká italská káva, když se v Itálii žádná nepěstuje

Není zvláštní, že se v Itálii káva nepěstuje a přesto je italská káva po celém světe pojmem, který označuje kvalitní kávu? Pojďme se podívat, jak označení vzniklo a jestli stále platí.

Co je to Kávový pás a které země do něj patří?

Kde bychom našli Kávový pás (The Coffee Belt) a pěstuje se káva pouze v něm? Jaké oblasti pás obepíná a ovlivňuje to, na jakém kontinentu se káva pěstuje, její chuť?