Kávový obchůdek

Nakupte v kávovém obchůdku

Jak vybrat kávovar?


Za posledního půlstoletí doznala příprava kávy velkých změn a kvalitní šálek espressa si můžeme užít i doma. Jak si ale vybrat z nepřeberného množství kávovarů, překapávačů a konviček? A potřebujete vlastně vůbec automatický kávovar? Pokud ano, tak jaký bude nejlépe vyhovovat? Je totiž jasné, že pouze kvalitní káva dobrý šálek nezaručí.

Kolik kávy vypijete, aneb potřebujete vůbec kávovar?

Jak vybrat kávovar? Potřebujete jej ale vlastně? Hned na začátku vybírání je dobré se zamyslet, kolik kávy vlastně vypijete. Na základě toho se rozhodněte, zdali má vůbec smysl kávovar pořizovat. Na menší množství kávy (cca do 6 šálků) bude stačit třeba obyčejný french press nebo moka konvička. Stejně dobře poslouží i vacuum pot nebo aeropress. Pokud chcete kávy více, můžete zvážit elektrický překapávač na kávu, kterým připravíte třeba i 9 šálků.

Jednou z možností je příprava kávy v moka konvičce.
Jednou z možností je příprava kávy v moka konvičce.

Tyto varianty jsou proti automatickým kávovarům o poznání levnější a kvalita výsledného šálku téměř srovnatelná s chutí espressa. Pokud víte, že kávy budete potřebovat hodně a trváte na pravém espressu, čtěte dále.

Kávovary na kapsle

Tyto přístroje jsou poměrně levné, ovšem pozor! Zaplatíte si je při jejich používání. Kapsle totiž nejsou nijak levné a šálek kávy vyjde většinou nad 9 Kč (což se může zdát jako zanedbatelná částka, ovšem při každodenním používání to v rozpočtu poznáte – 3 šálky denně pro dva lidi vyjdou měsíčně zhruba na 1600 Kč). U většiny kávovarů se koupí specifické značky vlastně zavazujete k tomu, že budete odebírat právě jejich kapsle (tedy kromě kávovarů od firem Dolce Gusto a Nespresso, které je možné plnit i kapslemi jiných výrobců). Kávovar je tedy POUZE na kapsle, klasickou mletou kávu si v nich nepřipravíte. Podobně, jako u automatických a pákových kávovarů, se i u kapslových můžeme setkat s parní tryskou, která umožňuje připravit mléčnou pěnu.

V poslední době se také mluví o tom, že kapsle jsou téměř nerecyklovatelné a zatěžují naši planetu. Vynálezce kávových kapslí John Sylvan se dokonce nedávno nechal slyšet, že svého vynálezu lituje. Pokud už kávovar na kapsle máte, přečtěte si, co udělat s použitou kapslí.

Pákové kávovary

Při každém šálku kávy je tedy nutné napěchovat sítko namletou kávou. Sítko (vlastně taková malá nerezová nádobka s několika dírkami) je umístěno v páce, portafiltru, která se umisťuje před výpust vody. Ta se pak přes kávu v sítku jakoby „protlačí“ (podobného principu využívá např. Handpresso nebo ROK Espresso Maker) do šálku pod tlakem alespoň 9 barů. Tlak by navíc při spařování kávy neměl klesat. Méně kvalitní kávovary nechají tlak vystoupat v první fázi přípravy, následně jej pustí dolů. Kvalita kávy tak trpí.

Detail na pákový kávovar
Detail na pákový kávovar

Kvalita kávy z pákového kávovaru je ovšem výrazně ovlivněná obsluhou – na stejném kávovaru tak mohou být připraveny dva kvalitativně naprosto odlišné šálky. Ve hře je totiž (kromě kvality samotné kávy) také její množství, kvalita namletí, poctivost upěchování, tvrdost vody, tlak kávovaru a spousta dalších faktorů.

Kávovary jsou většinou vybaveny parní tryskou pro přípravu mléčné pěny, jejíž kvalita závisí na kvalitě kávovaru. Pokud máte ambice kreslit do kávy obrázky latte art, našlehaná pěna (mikropěna) by měla být opravdu jemná a kvalitní.

Profesionální pákové kávovary

Na trhu jsou dostupné i profesionální kávovary pro kavárny. K těm se ale běžný smrtelník většinou nedostane. Jejich cena se většinou pohybuje v rozmezí 40 – 200 tisíc korun. Tyto přístroje v sobě většinou nemají zabudovaný zásobník na kávu a ani mlýnek. Většinou disponují vyhřívanou deskou v horní části kávovaru. Šálky se předehřívají proto, aby káva v nich chladla pomaleji a zachovala si tak co nejdéle optimální chuťovou kvalitu. Čištění těchto kávovarů vyžaduje praxi a příprava někoho, kdo se vyzná.

Pokud nevypijete více než 4 šálky kávy, jste v pohodě.

Automatické kávovary

Asi nejpohodlnější varianta přípravy espressa. To dostanete většinou pouhým stisknutím jednoho tlačítka, vše se děje zcela automaticky – káva se namele, upěchuje a  spaří. Pak si kávovar sám odstraní odpad a když je potřeba, pročistí se, nebo si o to alespoň řekne prostřednictvím displaye.

Ideální je do míst, kde se káva pije opravdu ve velkém (kanceláře, provozy, atd.). U těchto kávovarů si pohlídejte, aby bylo možné nastavit výšku výpusti kávy (ten zobáček, ze kterého teče káva do šálku), vyhnete se pak problémům s velikostí šálků, které pod nenastavitelnou výpust nemusí jít umístit. Téměř každý kávovar tohoto druhu je vybaven parní tryskou (pro přípravu mléčné pěny).

Vybrat kávovar