Kávový obchůdek

Nakupte v kávovém obchůdku

Latte art – umělecká dílka v šálku kávy


Určitě jste je viděli – povedené, anebo nepovedené. Řeč je o obrázcích, které baristé tvoří do kávové pěny nejen cappucina. Co znamená latte art, jak a kde technika latte art vznikla?

Co je vlastně latte art?

Určitě jste latte art alespoň jednou viděli. Řeč je o obrázcích, jenž vytvářejí baristé do mléčné pěny cappuccina (nebo dalších nápojů z espressa a mléčné pěny). Celé umění je v tom správně nalít mléko s mikropěnou do espressa tak, aby na jeho kávové čepičce vytvořilo kýžený obrazec.
Technika latte art se vyvinula nezávisle na sobě v několika zemích, a to díky představení technologie espressa. Za kolébku latte artu je ale stejně považována „kávová velmoc“ Itálie.

Barista kreslí do kávové pěny

Barista kreslí do kávové pěny

Co je k latte art potřeba?

Kvalitní kávovar – kromě zručnosti je při tvoření latte artu potřeba i kvalitní kávovar – nemyslete si, že na domácím přístroji budete mít stejné výsledky jako baristé. Proč kvalitní kávovar? Jak jsme psali v článku Jaký kávovar na espresso, stěžejní je tlak. Ten je potřeba takový, aby bylo možné získat správnou konzistenci mléka a kávy.

Perfektně připravené espresso, s dokonalou cremou na povrchu. Někdy baristé používají dvojité espresso, aby dosáhli zvýraznění obrázku.

Vhodný šálek, do kterého se latte art připravuje je také klíčový – jeho velikost a tvar. Do širokého šálku můžete snadněji vytvářet obrázky (motivy lze kombinovat a do jednoho šálku umístit motivů více).

Vychlazené plnotučné mléko je potřeba našlehat opravdu dobře, aby se vytvořila jemná a krémovitá mikropěna (microfoam). Pokud se Vám to povede, bude kreslení obrazců jednodušší.

Konvička přímo ovlivňuje kvalitu mikropěny – pro optimální parametry mikropěny by měla být z nerezu a při šlehání studená. Ideální volbou by mohla být třeba konvička Lattiera Rhinowares Classic. Před samotným šleháním je potřeba si uvědomit, že by mléka v konvičce nemělo být více, než do poloviny – nezávisle na velikosti konvičky.

Trpělivost, a to opravdu ve vrchovaté míře – než se dostanete k ideálnímu tvaru (a ze srdíčka nebude brambora), uplyne Vaším dřezem opravdu hodně kávy a našlehaného mléka.

Techniky latte art

Latte art bychom mohli rozdělit na free pour – techniku, při které se pouze lije, nepoužívá se žádný nástroj, jen konvička a espresso. Naproti tomu technika etching dovoluje používání dřívka nebo špejle pro úpravu obrázku.

Samotný motiv je velice prchlivý – kávu je nutné servírovat prakticky ihned. Obrázek se totiž v kávě rychle mění a ztrácí ostré hrany, ovšem jelikož mléko prostupuje celou kávou, motiv vydrží při pití až do dna.

Jaké motivy na latté art?

Kreslí se nejrůznější obrazce – od květin, přes srdíčka, medvídky až po složitější abstraktní motivy, při kterých se dokonce kreslí polevou. Každý rok se v latté artu konají soutěže, na kterých je opravdu na co se koukat. Videa s těmi základními motivy níže Vám mohou pomoci při vlastní tvorbě.

Video návody na latte art

Srdíčko (Heart)

Tulipán (Tulip)

Rozetka (Rosetta)

Kytička (Flower)

Kde je latte art k vidění?

Rozhodně ne v každé kavárně! V našich kavárnách s latté artem baristé stále ještě koketují. Někdy dostanete kávu s motivem srdíčka, ale tím to většinou končí. Na latte art se vyplatí chodit do prověřených kaváren (za konkrétními baristy) a sledovat internet.