15 kaváren v Brně, které nesmíte vynechat

Brno je město kávy, o tom není pochyb. Míst, kde si ji můžete objednat je celá řada, nicméně jen někde kávu dostanete opravdu výbornou. Seznam uvedený níže může být užitečný pro všechny Brňáky, ale i pro ty, kteří Brnem jen projíždí a chtějí si energii dávající nápoj vychutnat v té nejlepší kvalitě.

A pokud nejste z Brna nebo všechny kavárny níže uvedené znáte? Stačí otevřít knížku 365 Gastromapa Lukáše Hejlíka, která na každý den v roce doporučí místo, kam se vyplatí zajít.

1. Coffee Bar Mymika

Tuto poměrně novou kavárnu najdete na ulici Lidická 15, kousek od Moravského náměstí. Kromě perfektní kávy, vždy naprosto bezchybně připravené, si zde můžete pochutnat i na domácích dezertech, limonádách a čerstvých sendvičích. Jedinou nevýhodou Mymiky je, že v odpoledních hodinách seženete místo maximálně na baru, stolečky jsou beznadějně obsazeny.

2. SKØG Urban Hub

Na Dominikánském náměstí 5 najdete kavárnu SKØG Urban Hub, o níž se dočtete snad ve všech průvodcích Brnem jako o originálním místě, které prostě nemůžete vynechat. Káva je perfektní, design interiéru osobitý, obsluha profesionální a dezerty vynikající.

3. Industra

Z centra je to poměrně dálka, ale stojí to za to. V areálu bývalých mrazíren v Komárově se na ulici Masná 9 v industriálním prostředí podává skvělá káva a lahodné dezerty. Součásti Industry je i kulturní centrum, které poskytuje zázemí pro nejrůznější akce.

4. Kafec Brněnský

Kavárna Kafec láká návštěvníky výbornou kávou, snídaněmi, které je možné poskládat na míru vašim chutím a skvělými waflemi, které v Brně zatím stále nemají konkurenci. Jelikož je Kafec franchisa, na stejných dobrotách si můžete pochutnat i ve zlínském nebo plzeňském Kafecu.

Dvoupatrový Kafec v Brně

5. Monogram Espresso Bar

Snad nejmenší kavárna v Brně. Co ale chybí do prostoru, to Monogram dohání kvalitou podávané kávy. Přátelská atmosféra a v létě sezení ve výloze, to jsou jen některé věci, kterými se monogram vryje do paměti. Najdete jej na Kapucínském náměstí 12, kousek od Hlavního nádraží.

6. Cafe Mitte

Útulná atmosféra miniaturní kavárničky (a hostelu) kousek od Velkého Špalíčku na ulici Panská 11 představuje útěk z uspěchaných ulic centra Brna. V létě je možné si sednout do otevřené výlohy a pozorovat všechny ty, na které v Café Mitté jednoduše nezbylo místo.

7. Coffee Fusion

Kousek od Malinovského náměstí na ulici Jánská 25 najdete kavárnu Coffee Fusion, kde si plní svůj sen Michal Kocman, Mistr kávy 2008. Ten vám kávu (většinou z některé z menších českých pražíren) připraví a naservíruje osobně.

8. CAFÉ Momenta

Na dolním okraji Zelného trhu (Zelný trh 2) si můžete dopřát šálek perfektní kávy, dezert nebo se výborně najíst něčeho lehčího. Pokud jste opravdu na sladké, ale nechcete se úplně přecpat, můžete vyzkoušet některou z 15 druhů belgických sušenek. Nebo třeba všechny. Velká zahrádka v letních měsících nabízí překrásný výhled na hemžení trhu. Momenta také jako jedna z mála nabízí i perfektně připravenou vietnamskou kávu pomocí phin filtru.

9. V Melounovém cukru

U Římského náměstí si můžete sednout na šálek výborné kávy v kavárně se zvláštním názvem. Kavárna V Melounovém cukru na adrese Františkánská 17 nabízí útočiště před shonem z okolních rušných ulic pro všechny závislé na kávě a cukru.

10. Café Placzek

Proskledná dvoupatrová kavárna Café Placzek s hostelem na ulici Minoritská 4 je už od ranních hodin plná. Nejen hosté hostelu zde snídají a pochutnávající si na domácím pečivu a snídaních připravených z kvalitních surovin. Venkovní posezení funguje v letních měsících až do pozdních večerních hodin. Večer je Café Placzek mnohdy jediné místo, kam si zajít na opravdu dobrou kávu.

11. Podnik café bar

Designově opět velice zajímavá kavárna s letní zahrádkou na Peroutkově 5, těsně u Zelného trhu. Výborné snídaně, kterými se můžete projíst k brunchi až k večernímu vínu. Strategické místo pro milovníky všeho sladkého.

12. Kult Café

Na Husitské 6, v Králově Poli najdete přímo pod Slovanských náměstím Kult Café. Interiér kavárny je prostě bezchybný a místnosti v zadní části přímo vybízejí pro klidné posezení s přáteli nebo poslouží jako inspirativní místo k práci. V letních měsících miniaturní zahrádka s výhledem na rušnou tržnici působí jako oáza klidu. Perfektní snídaně a výborná káva je samozřejmostí.

13. Café & Bistro Bílá Vrána

Tady jsme tedy už hodně mimo centrum Brna. Konkrétně v Komíně na ulici Kristenova 1, kde Bílá Vrána představuje jednoznačnou volbu pro posezení v příjemné domácí atmosféře se skvělou kávou a výbornými domácími dezerty, které si pečí přímo v kavárně. Skvělé je, že kavárna rovněž spolupracuje s Bwindi Coffee a dělá tak svět o něco lepším.

14. Punkt.

Tečka v názvu není náhodou. Tečka. Na adrese Bayerova 7, ulici s věčným stínem, si v parném létě můžete dopřát nejlepší espresso na ledu v Brně ve stylových lehátkách, případně si zajít na bohatý brunch.

15. Kafé Mlýnek

Pokud se vám zdá, že interiér kavárny Kafé Mlýnek na Kotlanově 5 je nápadně podobný interiéru, který si pamatujete z Mymiky, máte pravdu. Jedná se o stejné majitele. Perfektní káva, různé druhy dezertů a v létě zmrzlina. Rodiče jistě potěší, že můžete ratolest umístit do dětského koutku.

A co ty další?

Protože se dobré kavárny rodí neustále, níže najdete ty, které se do seznamu z nějakého důvodu nevešly, ale rozhodně stojí za zmínku. Seznam se bude neustále rozšiřovat o ty zajímavé. Pokud jste svoji zamilovanou kavárnu v seznamu nenašli, napište nám, něco s tím uděláme.

Café Pilát

Kousek od Momenty a na dohled od Monogramu najdete na adrese Kapucínské náměstí 7 Café Pilát. Designérskou lahůdku, kde si můžete pochutnat na výborné kávě nebo skvělém víně.

Café Atlas

Na Žerotínově náměstí 6 si můžete každé ráno dopřát skvělou kávu a výbornou snídani v Café Atlas. Interiér kavárny je vyzdoben obrázky z nejrůznějších ilustrovaných atlasů (odtud jméno kavárny) a nechybí ani dětský koutek. Inspirativní prostředí umocňuje fakt, že do této kavárny chodí většina studentů a jejich učitelů z přilehlé univerzity.

Kavárna Podnebí

Kavárna s překrásnou zahrádkou na strategickém místě pro turisty, kteří si zde na Údolní 5 mohou rozbít základní tábor před výstupem na Špilberk. Ačkoliv káva není v porovnání s výše zmíněnými špičková, návštěvu doporučujeme – v letních měsících vám může přes zahrádku kavárny Podnebí proběhnout koza. Ano, v centru Brna živá koza.

Kavárna Komár

Teprve nedávno otevřená kavárna v Žabovřeskách na Kounicové 85 si kvůli výborné kávě, skvělým snídaním a milé obsluze našla svoje pravidelné zákazníky. Nedávno se sortiment kavárny rozšířil i o nabídku zmrzliny. Dezerty si pečou přímo na místě, každý den si tak můžete pochutnat na jiné dobrotě.

Chez Catherine art a café

Maličká kavárnička a galerie na ulici Františkánská 15 poskytuje útočiště všem milovníkům dobré kávy a hezkých věcí. Útulný a vkusně vybavený interiér kavárny vás spolehlivě přenese do příjemného prostředí francouzské kavárny z přelomu minulého století.

Tip pro fanoušky pravé turecké kávy – jde o jediné místo v Brně, kde si můžete vychutnat džezvu přesně tak, jak by se měla servírovat, z horkého písku.