Kávový obchůdek

Nakupte v kávovém obchůdku

Bwindi Coffee: koupí kávy z Ugandy můžete pomáhat i vy


Organizace Bwindi Coffee od roku 2013 ukazuje, jak jednoduše spojit příjemné s užitečným. Koupí výborné kávy pomůžete těm, kteří si sami nepomohou. Kdo za projektem stojí? Jak to celé funguje a jak chutná káva z vrcholku vyhaslé sopky v Ugandě?

Káva může pomáhat

Asi desítka lidí z celé České republiky se snaží zlepšit podmínky pro ugandské sirotky. Pod jménem Bwindi Orphans našli způsobů hned několik – od dálkové adopce, přes jednorázový finanční příspěvek, až po vytvoření společnosti Bwindi Coffee s.r.o., od které si můžete objednat přes jejich e-shop kávu. Výtěžek z prodeje jde na podporu vzdělávání sirotků. Zajímavé je i to, že kávu jako prostředek pomoci jsme tu již měli. Organizace Život dětem prodává mini balíček světoznámé Brazil Santos. Nově si také můžete za dobrý skutek dopřát Dobrokávu v centru Brna.

Všechna káva se zpracovává ručně
Všechna káva se zpracovává ručně

Jakou kávu kupujete

Káva se pěstuje v Ugandě, konkrétně na vyhaslé sopce Mount Elgon, která leží na hranici s Keňou. Podnebí s vysokým množstvím srážek, sopečná půda bohatá na živiny ve spojení s vyšší nadmořškou výškou (1600 – 2000 m n. m.) vytváří ideální podmínky pro pěstování kávy. Káva se kupuje přímo, bez zprostředkovatele tzv. direct trade, od malých farmářů s důrazem na kvalitu, která je neustále kontrolována přimo organizací Bwindi.

„V praxi to znamená, že během sklizně naběháme hodně kilometrů v kopcích východní Ugandy. Kupujeme v nadmořské výšce od 1 650 metrů a naše nejlepší káva je v posledních dvou letech z nejvýše položených políček, to je 2 000 metrů nad mořem.“ říká Kateřina Chauveau, zakladatelka Bwindi Orphans.

Následně se káva ve formě zelených zrnek transportuje do České republiky, konkrétně do Střelic u Brna, kde se praží a připravuje k odeslání. V současné době se praží kávy od farmáře Johna, který ji pěstuje v oblasti kolem vodopádu Sipi. Káva prochází mokrým zpracováním a pečlivým tříděním. Doporučuje se pro většinu druhů příprav, tedy pro tureckou kávu, espresso, ale také french press nebo aeropress.

Nejen káva

V obchůdku Bwindi Coffee nenajdete jenom kávu, ale i kvalitní 70% čokoládu a nově i sušené ovoce. Stejně tak můžete pomoci koupí rukodělných výrobků dětí a jejich rodin (ty na e-shopu zatím ještě nenajdete). U Bwindi se nemusíte bát, že peníze protečou a rozmělní se již v organizaci, která je vybírá. Peníze se vždy dostanou přesně tam, kde jsou potřeba. Pro firmy také nabízí dárkové a firemní balíčky za velkoobchodní ceny a díky tomu, že patří mezí chráněné dílny, umožňuje firmám náhradní plnění a úsporu na daních.

Vybrat kávu z Bwindi