Bwindi Coffee: koupí kávy z Ugandy můžete pomáhat i vy

Organizace Bwindi Coffee od roku 2013 ukazuje, jak jednoduše spojit příjemné s užitečným. Koupí výborné kávy pomůžete těm, kteří si sami nepomohou. Kdo za projektem stojí? Jak to celé funguje a jak chutná káva z vrcholku vyhaslé sopky v Ugandě?

Káva může pomáhat

Asi desítka lidí z celé České republiky se snaží zlepšit podmínky pro ugandské sirotky. Pod jménem Bwindi Orphans našli způsobů hned několik – od dálkové adopce, přes jednorázový finanční příspěvek, až po vytvoření společnosti Bwindi Coffee s.r.o., od které si můžete objednat přes jejich e-shop kávu. Výtěžek z prodeje jde na podporu vzdělávání sirotků. Zajímavé je i to, že kávu jako prostředek pomoci jsme tu již měli. Organizace Život dětem prodává mini balíček světoznámé Brazil Santos.

Všechna káva se zpracovává ručně

Všechna káva se zpracovává ručně

Jakou kávu kupujete

Káva se pěstuje v Ugandě, konkrétně na vyhaslé sopce Mount Elgon, která leží na hranici s Keňou. Podnebí s vysokým množstvím srážek, sopečná půda bohatá na živiny ve spojení s vyšší nadmořškou výškou (1600 – 2000 m n. m.) vytváří ideální podmínky pro pěstování kávy. Káva se kupuje přímo, bez zprostředkovatele tzv. direct trade, od malých farmářů s důrazem na kvalitu, která je neustále kontrolována přimo organizací Bwindi.

„V praxi to znamená, že během sklizně naběháme hodně kilometrů v kopcích východní Ugandy. Kupujeme v nadmořské výšce od 1 650 metrů a naše nejlepší káva je v posledních dvou letech z nejvýše položených políček, to je 2 000 metrů nad mořem.“ říká Kateřina Chauveau, zakladatelka Bwindi Orphans.

Následně se káva ve formě zelených zrnek transportuje do České republiky, konkrétně do Střelic u Brna, kde se praží a připravuje k odeslání. V současné době se praží kávy od farmáře Johna, který ji pěstuje v oblasti kolem vodopádu Sipi. Káva prochází mokrým zpracováním a pečlivým tříděním. Doporučuje se pro většinu druhů příprav, tedy pro tureckou kávu, espresso, ale také french press nebo aeropress.

Nejen káva

V obchůdku Bwindi Coffee nenajdete jenom kávu, ale i kvalitní 70% čokoládu a nově i sušené ovoce. Stejně tak můžete pomoci koupí rukodělných výrobků dětí a jejich rodin (ty na e-shopu zatím ještě nenajdete). U Bwindi se nemusíte bát, že peníze protečou a rozmělní se již v organizaci, která je vybírá. Peníze se vždy dostanou přesně tam, kde jsou potřeba. Pro firmy také nabízí dárkové a firemní balíčky za velkoobchodní ceny a díky tomu, že patří mezí chráněné dílny, umožňuje firmám náhradní plnění a úsporu na daních.