Kávový obchůdek

Nakupte v kávovém obchůdku

Jamaica Blue Mountain - kávový klenot ze srdce Karibiku

Jamaica Blue Mountain – kávový klenot ze srdce Karibiku


Proč se Jamaica Blue Mountain řadí mezi ty nejdražší kávy na světě? Kde se v oblasti Karibiku vlastně vzala? Co jí činí tak jedinečnou a jak vlastně chutná?

Z Francie do Karibiku

Pokud byste hledali oblast, která je pro pěstování kávy lepší, hledali byste marně. Uvědomoval si to pravděpodobně i francouzský král Ludvík XV., který v roce 1723 odeslal do Karibiku tři kávové sazeničky. O pět let později dostal jednu ze sazeniček darem guvernér Jamaiky, sir Nicholas Lawesse, díky čemuž se na Jamaice za dlouhých 9 let mohla sklízet první úroda této speciální kávy. Historie kávové produkce na Jamaice byla odstartována.

Místo s ideálními podmínkami pro pěstování kávy

Jamajské Modré hory se nacházejí ve východní části ostrova mezi městy Kingstone (z jihu) a Port Antonio (ze severu). Vypínají se do výšky téměř 2300 metrů a patří mezi nejvyšší v oblasti Karibiku. Území kolem Modrých hor se vyznačuje vulkanickou půdou, což by mohlo znít spíše jako nevýhoda, ale díky sopečné erupci se do půdy dostalo vysoké množství minerálních látek, a ta je díky tomu extrémně úrodná.

Jamaica Blue Mountain - kávový klenot ze srdce Karibiku
Díky specifickému podnebí se na Jamajce kávě daří

Ostrovní podnebí je pro pěstování kávy druhu Arabica Typica výhodné také díky pravidelným srážkám a skutečnosti, že je kávová úroda před sluncem chráněná mraky a mlhou. Tato kombinace tvoří doslova ideální prostředí pro pěstování kávy. Zrnka kávy jsou pak větší, než ta klasická a mají modrozelený nádech.

Jak Jamaica Blue Mountain chutná

Právě chuť je to, co činí kávu Jamaica Blue Mountain jedinečnou – gurmáni z celého světa vyzdvihují její poměrně silné aroma, bohatou chuť a plné tělo se střední kyselostí. Někomu může vůně čerstvých zrn připomínat květy a chuť kávy kakaové boby.

Chuťově je káva natolik zajímavá, že o ní píše sir Ian Fleming, stvořitel Jamese Bonda, v knize Live And Let Die. Fleming v ní o kávě mluví jako o „nejlahodnější kávě na světě“ a lahůdku dopřává i agentovi s povolením zabíjet. Extrakt z kávy se, společně s jamajským rumem, vanilkou a cukrem, používá při výrobě likéru nazvaného Tia Maria.

Jen jeden originál

Stejně jako např. u cibetkové kávy, si i Jamaičané svoje bohatství chrání. Jamaican Blue Mountain Coffee je celosvětově chráněná známka, kterou mohou být označeny jen a pouze kávy schválené Coffee Industry Board.

Aby káva mohla projít schválení, musí vyrůstat v nadmořské výšce nad 1800 metrů ve farnostech Portland, St. Andrew, St. Mary a St. Thomas, což je oblast zahrnující zhruba 6000 hektarů, na kterých obdělává kávovou úrodu nad 25 000 drobných pěstitelů.

Kde kávu Jamaica Blue Mountain koupit?

Sehnat v České republice originál kávu Jamaica Blue Mountain je poměrně složité, protože téměř celá produkce (85% – 90%) směřuje do Japonska.

Exportní roční produkce je poměrně malá – méně než 1350 tun. Pro představu – Kolumbie stejné množství kávy v průměru vyexportuje za pouhé 3 hodiny. Díky omezenému množství (a kvalitě kávy samozřejmě) dochází k vysoké poptávce, jenž se projektuje na vysoké ceně – kilogram kávy vyjde zhruba na 7 000 Kč.

Exkluzivitu kávy podtrhuje i skutečnost, že jako jediná na světě se „balí“ místo do jutových pytlů do dřevěných sudů. Každý sud určený k exportu musí projít podrobnou a časově náročnou kontrolou. To by mělo zaručovat, že všechna káva, jenž opustí ostrov, je nejvyšší kvality.

Tato káva zaujímá 4. místo v našem žebříčku 7 nejdražších káv světa.

Koupit kávu Jamaica Blue Mountain