Jamaica Blue Mountain – kávový klenot ze srdce Karibiku

Proč se Jamaica Blue Mountain řadí mezi ty nejdražší kávy na světě? Kde se v oblasti Karibiku vlastně vzala? Co jí činí tak jedinečnou a jak vlastně chutná?

Z Francie do Karibiku

Pokud byste hledali oblast, která je pro pěstování kávy lepší, hledali byste marně. Uvědomoval si to pravděpodobně i francouzský král Ludvík XV., který v roce 1723 odeslal do Karibiku tři kávové sazeničky. O pět let později dostal jednu ze sazeniček darem guvernér Jamaiky, sir Nicholas Lawesse, díky čemuž se na Jamaice za dlouhých 9 let mohla sklízet první úroda této speciální kávy. Historie kávové produkce na Jamaice byla odstartována.

Místo s ideálními podmínkami pro pěstování kávy

Jamajské Modré hory se nacházejí ve východní části ostrova mezi městy Kingstone (z jihu) a Port Antonio (ze severu). Vypínají se do výšky téměř 2300 metrů a patří mezi nejvyšší v oblasti Karibiku. Území kolem Modrých hor se vyznačuje vulkanickou půdou, což by mohlo znít spíše jako nevýhoda, ale díky sopečné erupci se do půdy dostalo vysoké množství minerálních látek, a ta je díky tomu extrémně úrodná.

Kávové třešinky z Jamaiky vynikají svojí velikostí

Kávově třešinky z oblasti Modrých hor Jamajky jsou výjimečné svojí velikostí
Foto CC BY-SA 4.0: Rebekah Kebede

Ostrovní podnebí je pro pěstování kávy druhu Arabica Typica výhodné také díky pravidelným srážkám a skutečnosti, že je kávová úroda před sluncem chráněná mraky a mlhou. Tato kombinace tvoří doslova ideální prostředí pro pěstování kávy. Zrnka kávy jsou pak větší, než ta klasická a mají modrozelený nádech.

Jak Jamaica Blue Mountain chutná

Právě chuť je to, co činí kávu Jamaica Blue Mountain jedinečnou – gurmáni z celého světa vyzdvihují její poměrně silné aroma, bohatou chuť a plné tělo se střední kyselostí. Někomu může vůně čerstvých zrn připomínat květy a chuť kávy kakaové boby.

Chuťově je káva natolik zajímavá, že o ní píše sir Ian Fleming, stvořitel Jamese Bonda, v knize Live And Let Die. Fleming v ní o kávě mluví jako o „nejlahodnější kávě na světě“ a lahůdku dopřává i agentovi s povolením zabíjet. Extrakt z kávy se také používá při výrobě likéru nazvaného Tia Maria.

Jen jeden originál

Stejně jako např. u cibetkové kávy, si i Jamaičané svoje bohatství chrání. Jamaican Blue Mountain Coffee je celosvětově chráněná známka, kterou mohou být označeny jen a pouze kávy schválené Coffee Industry Board. Aby káva mohla projít schválení, musí vyrůstat v nadmořské výšce nad 1800 metrů ve farnostech Portland, St. Andrew, St. Mary a St. Thomas, což je oblast zahrnující zhruba 6000 hektarů, na kterých obdělává kávovou úrodu nad 25 000 drobných pěstitelů.

Značka garantující původ kávy Jamaica Blue Mountain

Značka garantující původ kávy Jamaica Blue Mountain

Každý sud určený k exportu musí projít podrobnou a časově náročnou kontrolou. To by mělo zaručovat, že všechna káva, jenž opustí ostrov, je nejvyšší kvality.

Kde a za kolik kávu Jamaica Blue Mountain můžeme koupit?

Sehnat v České republice originál kávu Jamaica Blue Mountain je poměrně složité, protože téměř celá produkce (85% – 90%) směřuje do Japonska. Exportní roční produkce je poměrně malá – méně než 1350 tun. Pro představu – Kolumbie stejné množství kávy v průměru vyexportuje za pouhé 3 hodiny. Díky omezenému množství (a kvalitě kávy samozřejmě) dochází k vysoké poptávce, jenž se projektuje na vysoké ceně – kilogram kávy vyjde zhruba na 4 500 Kč. Exkluzivitu kávy podtrhuje i skutečnost, že jako jediná na světě se „balí“ místo do jutových pytlů do dřevěných sudů. 100 gramový vzorek můžete koupit zhruba za 500 Kč. Česká Alza prodává 227 g kávy Jamaica Blue Mountain za 1380 Kč. Tato káva zaujímá 4. místo v našem žebříčku 7 nejdražších káv světa.

V současné době tuto kávu nabízí pouze jeden prodejce, a to trochu paradoxně knihkupectví Martinus.cz.
Koupit kávu Jamaica Blue Mountain