Kávový obchůdek

Nakupte v kávovém obchůdku

I toto množství kávy může mít téměř cenu zlata

7 nejdražších káv světa – kolik stojí a proč?


Proč za šálek určité kávy zaplatíte 10× více, než za šálek kávy jiné a co ovlivňuje cenu? Na konci článku je žebříček 7 nejdražších káv, ve kterém se můžete podívat, na kolik by vás šálek z jednotlivých druhů kávy vyšel.

Pro „vstup“ do našeho seznamu se musí cena za 250 gramů dostat alespoň na 300 Kč. Ceny jsou přepočteny na české koruny a jeden šálek znamená, že byl připravena ze 7 gramů této kávy. Téměř každou je možné si objednat ze zahraničí, některé dokonce přes tuzemského dodavatele.

7. Yauco Selecto AA

Tato káva nese jméno města v Puerto Ricu, kde se usídlili korzičani v 19. století. Město Yauco bylo totiž geograficky nejpodobnější jejich domovině. Korzičani se brzy začali zajímat o pěstování kávy, což Yaucu vysloužilo přezdívku El Pueblo del Café – Město kávy. Kávy Yauco Selecto AA se ročně vyprodukuje omezené množství, což samozřejmě zvyšuje její cenu. Je popisována jako vyvážená, s krémovou chutí a čokoládovými tóny.

6. El Injerto

Poklad z Guatemaly, vítěz hlavní ceny v soutěži Cup of Excellence z roku 2006 a držitel několika dalších ocenění a certifikací. El Injerto je kvalitní organická káva, která mimo svoji kvalitu zaujala i přístupem k životnímu prostředí při jejím pěstování.

5. Hacienda La Esmeralda

Stříbrná příčka patří panamské legendě, pěstované výhradně ve stínu stromů guava a v sopečné půdě vysočiny Boquete. Velice aromatická káva s lehkým ovocným tělem.

4. Hawaiian Kona Coffee

Tato káva se pěstuje pouze v okrese Kona, a to na Big Islandu na Havaji. Od 18. století patí mezi nejkvalitnější kávy světa. Chuť je ovlivňována specifickými podmínkami jejího pěstování – slunce, přeháňky téměř každý den, mírný vítr a teplé noci. To vše v kombinaci s výživnou půdou vulkanického typu. Chuť kávy Hawaii Kona je popisována slabším tělem, střední kyselostí a příjemnou sladkostí.

3. Jamaica Blue Mountain

Území kolem Modrých hor se, podobně jako u kávy Hawaiian Kona Coffee, vyznačuje úrodnou vulkanickou půdou. Zrnka této kávy jsou trochu větší a chuťově káva dosahuje vysoké kvality. Má silné aroma, bohatou chuť a plné tělo se střední kyselostí. Vůně čerstvých zrn může připomínat květy a chuť kávy kakaové boby. Více informací naleznete ve článku o kávě Jamaica Blue Mountain.

7 nejdražších káv světa - kolik stojí a proč?
Díky vulkanické půdě jsou kávové třešinky větší

2. St. Helena Coffee

Káva z ostrova Sv. Helena v jižním Atlantiku má své kořeny až u Napoleona Bonaparte, který se o kultivaci kávy na ostrově zasadil. Mírné podnebí ostrova a úrodná půda daly vzniknout výjimečné kávě. Kávu poznáte podle jedinečné květinové vůně s tóny citrusů.

1. Kopi Luwak

Suverénní vítěz – filipínské národní bohatství. Káva, která prošla trávícím traktem kunovité šelmičky jménem cibetka. Cibetková káva má chuť po švestkách, někteří cítí karamel a ořechy. Více informací naleznete ve článku o cibetkové kávě.

Cibetka palmová
Cibetka palmová

Žebříček 7 nejdražších káv světa

Pokud vám ceny za šálek u jednotlivých káv nepřipadají zase tak velké, uvědomte si, že se jedná pouze o „náklad“ kavárny. Cena v nabídce by byla několikanásobně větší.

Pořadí Káva Cena za 250 gCena za 1 šálek (cca)Kde koupit
1.Kopi Luwak4 450 Kč124 KčČerstvá káva
2.Hawaiian Kona Coffee2 062 Kč59 KčManuCafe
3.St. Helena Coffee1 931 Kč55 Kč
4.Jamaica Blue Mountain1 780 Kč 50 Kč Alza.cz
5.Hacienda La Esmeralda 1 750 Kč 50 Kč ManuCafe
6.El Injerto 468 Kč13 Kč
7.Yauco Selecto AA321 Kč9 Kč