7 nejdražších káv světa – kolik stojí a proč?

Proč za šálek určité kávy zaplatíte 10 x více, než za šálek kávy jiné a co ovlivňuje cenu? Nabízíme žebříček těch 7 nejdražších. U každé značky je cena, za kterou pořídíte jeden šálek připravený jako espresso, tedy ze 7g.

Pro „vstup“ do našeho seznamu se musí cena za 250 gramů dostat alespoň na 300 Kč. Ceny kávy jsou přepočteny na české koruny. Téměř každou je možné si objednat ze zahraničí, některé dokonce přes tuzemského dodavatele.

I toto množství kávy může mít téměř cenu zlata

I toto množství kávy může mít téměř cenu zlata

7. Yauco Selecto AA

Tato káva nese jméno města v Puerto Ricu, kde se usídlili korzičani v 19. století. Město Yauco bylo totiž geograficky nejpodobnější jejich domovině. Korzičani se brzy začali zajímat o pěstování kávy, což Yaucu vysloužilo přezdívku El Pueblo del Café – Město kávy. Kávy Yauco Selecto AA se ročně vyprodukuje omezené množství, což samozřejmě zvyšuje její cenu. Je popisována jako vyvážená, s krémovou chutí a čokoládovými tóny.

Cena za 250 gramů Cena za 1 šálek
321 Kč 9 Kč

6. El Injerto

Poklad z Guatemaly, vítěz hlavní ceny v soutěži Cup of Excellence z roku 2006 a držitel několika dalších ocenění a certifikací. El Injerto je kvalitní organická káva, která mimo svoji kvalitu zaujala i přístupem k životnímu prostředí při jejím pěstování.

Cena za 250 gramů Cena za 1 šálek
468 Kč 13 Kč
Zrnka kávy se přebírají ručně

Zrnka kávy se přebírají ručně

5. Hawaiian Kona Coffee

Tato káva se pěstuje pouze v okrese Kona, a to na Big Islandu na Havaji. Od 18. století patí mezi nejkvalitnější kávy světa. Chuť je ovlivňována specifickými podmínkami jejího pěstování – slunce, přeháňky téměř každý den, mírný vítr a teplé noci. To vše v kombinaci s výživnou půdou vulkanického typu. Chuť kávy Hawaii Kona je popisována slabším tělem, střední kyselostí a příjemnou sladkostí.

Cena za 250 gramů Cena za 1 šálek
860 Kč 24 Kč

4. Jamaica Blue Mountain

Území kolem Modrých hor se, podobně jako u kávy Hawaiian Kona Coffee, vyznačuje úrodnou vulkanickou půdou. Zrnka této kávy jsou trochu větší a chuťově káva dosahuje vysoké kvality. Má silné aroma, bohatou chuť a plné tělo se střední kyselostí. Vůně čerstvých zrn může připomínat květy a chuť kávy kakaové boby. Více informací naleznete ve článku o kávě Jamaica Blue Mountain.

Cena za 250 gramů Cena za 1 šálek
1340 Kč 37 Kč

3. St. Helena Coffee

Káva z ostrova Sv. Helena v jižním Atlantiku má své kořeny až u Napoleona Bonaparte, který se o kultivaci kávy na ostrově zasadil. Mírné podnebí ostrova a úrodná půda daly vzniknout výjimečné kávě. Kávu poznáte podle jedinečné květinové vůně s tóny citrusů.

Cena za 250 gramů Cena za 1 šálek
1931 Kč 54 Kč

2. Hacienda La Esmeralda

Stříbrná příčka patří panamské legendě, pěstované výhradně ve stínu stromů guava. Velice aromatická káva s lehkým tělem.

Cena za 250 gramů Cena za 1 šálek
2650 Kč 74 Kč

1. Kopi Luwak

Suverénní vítěz – filipínské národní bohatství. Káva, která prošla trávícím traktem kunovité šelmičky jménem cibetka. Cibetková káva má chuť po švestkách, někteří cítí karamel a ořechy. Více informací naleznete ve článku o cibetkové kávě.

Cena za 250 gramů Cena za 1 šálek
3750 Kč 100 Kč
Cibetka palmová

Cibetka palmová

Kde koupit?

Ne všechny tyto kávové specialitky u nás v České republice koupíte. U nás je nejreálnější se dostat k cibetkové kávě. Ale pozor, někdy se jedná opravdu jen o „vzorky“.