Kávový obchůdek

Nakupte v kávovém obchůdku

Filtrace vody pro perfektní chuť kávy. Jak a čím začít filtrovat?

Filtrace vody pro perfektní chuť kávy. Jak a čím začít filtrovat?


Voda provází kávu od samého začátku. Nejprve posloužila pro závlahu mladého kávovníku, posléze pomohla oddělit slupku od zrna, až nakonec nechá chuť kávy rozvinout ve výsledném šálku. Filtrace vody nám může pomoci s tím posledním. Proč vodu filtrovat a jaké prostředky k tomu můžeme využít?

Co nám teče z vodovodu?

V některých zemích z kohoutku sice voda teče, ale není pitná. Česká republika mezi ně naštěstí nepatří, ale vždy je prostor pro zlepšení. To, že většině z nás neteče doma z kohoutku voda s kvalitami té pramenité asi není tajemstvím. Na druhou stranu některé regiony mají k dispozici vodu, která je s tou pramenitou téměř srovnatelná.

Filtrace vody pro perfektní chuť kávy. Jak a čím začít filtrovat?
Voda je klíčovou součástí každého šálku

Kvalitu vody můžeme hodnotit z různých úhlů pohledu. Ten základní je její tvrdost. Čím víc má v sobě voda rozpuštěných nerostů (nejčastěji vápník a hořčík), tím je voda tvrdší.

Tvrdost vody by vás měla zajímat, pokud do vašeho automatického kávovaru doma nebo profesionálního v kavárně proudí voda přímo z vodovodního řádu, můžete mít problém s vodním kamenem. Ten se usazuje unitř kávovaru a ničí jej. Optimální voda do kávovaru má hodnotou pH 7 (neutrální). Pokud bude hodnota vyšší než 8, na kávovaru se objeví koroze kovových materiálu. Pokud je vysoké pH zapříčiněno tvrdou vodou, přístroj se začne zavápňovat a káva bude nepříjemné hořká. Pokud bude pH nižší než 6,5, budete mít espresso kyselejší, než byste chtěli. Koroze potrubí a bojleru kávovaru se zrychlí.

pH vodyVýsledek
< 6,5Kyselejší káva
= 7 (neutrální)Ideální pro přípravu
> 8Koroze kávovaru

Jestli se tento problém týká i vás, můžete se podívat na tuto mapu, kde je tvrdost vody uvedená společně s dalšími látkami.

Na druhou stranu pití výhradně vody měkké, tedy téměř nebo úplně bez rozpuštěných prvků, není dobré pro vaše zdraví. Tyto látky totiž nedostanete ani z pestré stravy.

Proč voda není chutná

Voda se upravuje nejrůznějšími chemikáliemi (např. chlor), které ji sice vyčistí od bakterií, ale také v ní zůstanou. Asi je vám jasné, že chlor v espressu nadělá chuťovou paseku. Chemikálie ale nejen že likvidují chuť výsledného šálku, ale ohrožuje také bezprostředně naše zdraví.

Mohlo by se zdát, že by se náš problém elegantně vyřešil nakupováním balené pramenité vody. Není to tak. Za prvé, z plastu láhve se do vody postupně uvolňují zdraví škodlivé látky. To je mnohdy urychleno tím, že na láhev svítí slunce. Že máte vaši vodu na místě, kde na ni slunce svítit nemůže? A co její cesta do obchodu? Můžete ručit za to, že nestála celý den na slunci v obchodě nebo během přepravy?

Za druhé si představte, že byste měli na přípravu každé kávy používat balenou vodu. Vyprodukujete obrovské množství plastu a navíc se nedoplatíte. Jeden litr přefiltrované vody z filtrační konvice (více info níže) vyjde zhruba na 1,50 Kč, zatímco za stejné množství balené vody zaplatíte násobně více. Možná vám to nepřijde jako moc peněz, ale z dlouhodobého hlediska se nad tím vyplatí přemýšlet. Navíc z hlediska bakterií jsou na tom balené vody nesrovnatelně hůře. Více ve videu Velké nezávislé testy kohoutkové vody. Co doopravdy obsahuje? Ne, tohle řešení není to, co hledáte.

Ať už vám jde primárně o zdraví nebo o perfektní šálek kávy, řešením je filtrace vody. Existuje celá řada vodovodních filtrů pro nejrůznější použítí, nás ale zajímají ty, které můžeme použít pro přípravu kávy u vás doma a zároveň nepotřebujeme vodu čistit od větších nečistot (např. při čerpání z vlastní studny). Pojďme se na ně podívat trochu detailněji.

Vodovodní filtry

Jde o filtry, které jsou montovány přímo na místo, odkud chcete filtrovanou vodu točit. Někdy jsou umístěné pod dřezem a mají samostatný kohoutek, jindy se instalují přímo na konec kohoutku.

Filtrace vody pro perfektní chuť kávy. Jak a čím začít filtrovat?
Samostatný kohoutek vodovodního filtru

Instalace vodovodních filtrů může být poměrně nákladná a u instalace samostatného kohoutku si musíte pozvat instalatéra. Pokud nemáte ambice instalovat vodovodní filtr nebo máte omezený rozpočet, ale chcete jen vylepšit chuť kávy, vhodnější pro vás bude filtrační konvice.

Filtrační konvice

Filtrační konvice jsou nádoby se dvěma oddělenými komorami na vodu, mezi kterými je filtrační patrona. Filtrace vody probíhá samospádem do spodní komory konvice. V ní je chuťově perfektní voda, která je ideální základ pro přípravu výborné kávy. Voda je bez zápachu chloru, bez těžkých kovů a bez usazenin z vodovodního řádu. Patrona navíc vodu změkčí, tedy odstraní z ní vápník a hořčík – látky zodpovědné za tvorbu vodního kamene.

Životnost filtrační patrony je odvislá od typu a výrobce, v průměru vydrží filtrovat 3 měsíce nebo 350 litrů vody. V porovnání s ostatními způsoby filtrace vody se jedná o jednoznačně nejlevnější variantu.

Údržba filtrační konvice je také velice jednoduchá. Jednou za měsíc (nebo po delší době, kdy se konvice nepoužívala) je dobré ji vyčistit. Konvice se rozloží na jednotlivé díly, které se namočí do citronové nebo octové lázně.

Filtrovaná voda vždy?

Možná by se zdálo, že je výhodné pít filtrovanou vodu vždy. Není to tak. Látky, které na jednu stranu tvoří vodní kámen (vápník a hořčík), jsou na stranu druhou zdraví prospěšné a je téměř nemožné je nahradit z jiných zdrojů.

Filtrovanou vodu tedy používejte ideálně na přípravu kávy a třeba i jídla, ale nevyhýbejte se i vodě nefiltrované.

Koupit filtrační konvici