Kávový obchůdek

Nakupte v kávovém obchůdku

Pomletá káva vydrží čerstvá jen velice krátkou dobu.

Kupovat zrnkovou kávu nebo si ji nechat pomlít?


Má smysl kupovat zrnkovou kávu nebo je lepší si ji nechat pomlít? Co je lepší pro chuť výsledné kávy a jak zachovat její čerstvost?

Mlít či nemlít

Mletí je největší nepřítel chuti kávy. Pomletím se totiž dramaticky snižuje životnost kávy a už pouhým otevřením balení s namletou kávou začíná boj o chuť. A jde doslova o minuty. Káva má totiž vlastnost do sebe vtahovat další pachy a navíc i vodu. Také při kontaktu se vzduchem začíná okamžitě ztrácet svoje aroma.

Pomletá káva vydrží čerstvá jen velice krátkou dobu.
Pomletá káva vydrží čerstvá jen velice krátkou dobu.

Ideální stav je takový, že si koupíte zrnkovou kávu z pražírny (opatřenou datem pražení) a doma si ji před přípravou namelete. Jednoduché, že? Musíte ale vlastnit perfektní mlýnek (což není úplně levná záležitosti), mít poblíž pražírnu a hlavně disponovat ochotou se na pár minut při přípravě kávy zdržet. Další možností je mít kávovar vybavený mlýnkem, který mele kávu před každou dávkou.

Kupovat zrnkovou kávu nebo si ji nechat pomlít?
 
Čtěte také:
Jak vybrat kávovar?

Jak dlouho vydrží káva čerstvá

Obecně platí, že zelená káva, před pražením vydrží měsíce. Káva, která již prošla pražením týdny a již pomletá káva hodiny. Některé zdroje také hovoří o Pravidlu 15. To říká, že káva před pražením vydrží 15 měsíců, po pražení 15 dní, po namletí 15 minut a po přípravě jako espresso 15 vteřin. Dobře se to pamatuje.

Samozřejmě, že vše závisí na skladování. Pokud umístíme kávu do vlhkého prostředí a umožníme přístup vzduchu, je vše ztraceno.

 

Kompromis

Pokud se ráno nechcete zdržovat mletím zrnkové kávy, můžete zvolit následující taktiku – kupujte balení namleté kávy po menších dávkách a vždy v hermeticky uzavřených obalech. Tak, aby vám vydrželo zhruba týden. To je doba, po kterou si káva udrží svoji čerstvost, budete-li ji správně skladovat. Pro ideální skladování mleté i zrnkové kávy jsou vakuové dózy, které zaručí, že se ke kávě nedostane světlo, vzduch ani vlhko.

Můžete si dokonce koupit i nádobu (na baterky), která ze sebe vysaje vzduch při každém zavření. Není to ale nic levného – DeLonghi DECC 500 stojí více než 1000 Kč. K dostání jsou i dózy se speciálním uzávěrem, který vytláčí vzduch a zároveň tvoří vrchní část. Káva je tedy vzduchotěsně uzavřena a navíc v dóze není nadbytečný vzduch.